Brněnské hádankářské slavnosti 2024

V sobotu 4. května 2024 se v brněnském kulturním centru Semilasso konaly tradiční Brněnské hádankářské slavnosti (BHS) za podpory Úřadu městské části Brno-Královo Pole. Akce proběhla ve znamení 100. výročí založení spolku Kabrňáci. Sešlo se na ní celkem 69 účastníků. Svou přítomností akci poctila starostka Králova Pole ing. Andrea Pazderová a další reprezentantky královopolské radnice: Mgr. Olga Pelcová, kronikářka PhDr. Libuše Sedláčková a paní Jana Novotná.

Ing. Pazderová předala předsedovi Kabrňáků Zdeňku Chromému Pamětní list Králova Pole ke 100. výročí Kabrňáků a před slavnostním přípitkem pronesla milá slova jak na adresu Kabrňáků, tak i na adresu všech vyznavačů luštění. Posléze obdržel spolek Kabrňáci a jeho někteří členové Pamětní listy a Čestná uznání Českého svazu hádankářů a křížovkářů

Součástí BHS byla i „promoce“ účastníků Jemelíkovy luštitelské akademie (JLA), spojená s udělováním pracně vybojovaných „akademických titulů“. V rámci společenské části BHS připravili Kabrňáci výstavu, která mapoval významné události v historii Kabrňáků. medailové úspěchy, vyznamenání, publikace, v nichž se Kabrňácích psalo (včetně České knihy rekordů a knihy Neobyčejné Brno), a především ukázky křížovkářské tvorby. Zejména figurální křížovky budily zájem účastníků.

Pořadatelský spolek Kabrňáci připravil celkem 5 přeborových soutěží, z toho 3 soutěže Grand Prix a 2 vedlejší přebory. Vítězové hlavních soutěží získali medaile a poháry, vítězové vedlejších soutěží medaile a prvních 10 řešitelů v každé kategorii obdrželo věcné ceny. Mezi soutěžícími byli i milí hosté ze Slovenské republiky.

A jak si v soutěžích vedli Kabrňáci? V Grand Prix v řešení logických úloh získali Dan Marek a Honza Novotný stříbrnou a bronzovou medaili, na 5. místě skončil Václav Fládr. GP v řešení křížovek ovládl Karel Henc před Danem Markem. V hádankářské GP skončil Dan Marek na 5. místě. Kompletní výsledky všech soutěží BHS jsou na webových stránkách ČSHAK https://www.cshak.cz/vysledky-preboru.

Letošní Brněnské hádankářské slavnosti se po všech stránkách vydařily, o čemž svědčí i pochvalná vyjádření účastníků. Přispělo k tomu i krásné jarní počasí, přítomnost zástupců královopolské radnice a výborné organizační a restaurační služby společnosti Glanc.

SVAZOVÁ VYZNAMENÁNÍ KABRŇÁKŮ 2024 ke 100. výročí založení kroužku

U příležitosti Brněnských hádankářských slavností 2024 obdržel spolek Kabrňáci a někteří jeho členové vyznamenání Českého svazu hádankářů a křížovkářů. Svazová vyznamenání slavnostně předával před účastníky BHS místopředseda ČSHAK ing. Dušan Karkuš.