Znak
Znak
Kabrňácký znak byl původně určen pro Mezinárodní křížovkářský maraton konaný v Brně v roce 1989. Autorem návrhu byl Zdeněk Chromý, na realizaci se podíleli Vítězslav Koudelka, René Šujan, Irena Knapcová a na poslední verzi také Vladimír Jemelík.
Dominantou znaku je symbol Brna – brněnský krokodýl zformovaný do podoby otazníku. Původní podoba obsahovala stylizovaný znak Brna, ale protože takové použití se musí řídit určitými pravidly a předpisy, byl tento znak nahrazen jiným symbolem Brna, a to brněnským kolem v reálné podobě, které tvoří tečku otazníku. A proč právě krokodýl (nazývaný také brněnský drak) a kolo? Oba symboly jsou spojeny s brněnskými pověstmi.
Podle jedné z pověstí věnoval Brnu za pohostinnost na přelomu 16.a 17. století arcikníže Matyáš kůži krokodýla, kterou radní nechali vycpat a ona teď visí v průchodu na Staré radnici. Jiné pověsti vyprávějí o tom, že krokodýla dovezli do Brna buď křižáci, nebo turecký sultán, anebo benátští kupci, také že žil v řece Svratce, kde děsil lidi.
Pověst o brněnském kole zase říká, že kolářský mistr Jan Birk z Lednice se roku 1638 vsadil se svými hospodskými kumpány, že za jeden den porazí strom, udělá z jeho dřeva kolo a toto kolo dokutálí z Lednice do Brna ještě před uzavřením městských bran. Birk sázku vyhrál a jeho kolo dnes visí na Staré radnici. Dalším prvkem znaku je křižování slov KABRŇÁCI a BRNO, které, stejně jako podoba krokodýlího otazníku, symbolizuje zaměření spolku na hádanky a křížovky.